NAPSALI O NÁS

Farmář z Cejle: Lidé blázní a chtějí chovat slepice i v bytech

 

 

Šedesát vajec za dva dny od tisícovky slepic. To je bilance letošních krutých mrazů, které se neblaze podepsaly na produkci slepičí farmy v Cejli. „Přírodě neporučím, ale nyní by šla vejce na odbyt velice dobře,“ uvedl farmář Zdeněk Klubal.

Šedesát vajec za dva dny od tisícovky slepic. To je bilance letošních krutých mrazů, které se neblaze podepsaly na produkci slepičí farmy v Cejli. „Přírodě neporučím, ale nyní by šla vejce na odbyt velice dobře,“ uvedl farmář Zdeněk Klubal. Autor: Deník/ Jana Kodysová

dnes 06:00

Cejle - S cenami vajec po dvaceti letech výrazně pohnulo až nařízení o chovu slepic v klecích. Zdeněk Kubal chová na farmě tisícovku slepic.

 
 
 

Téměř dvě stovky telefonátů za poslední čtyři týdny napočítal chovatel slepic Zdeněk Klubal z farmy v Cejli. Lidé volají a ptají se po vejcích a po slepicích. Farmář Klubal pro ně ovšem nemá dobré zprávy. „Přírodě člověk neporučí, kvůli silným mrazům slepice nenesou, ale čekám, že se roznesou každým dnem,“ věří farmář z Cejle, který když loni začínal, tak ho ani ve snu nenapadlo, jaké zděšení způsobí evropská směrnice upravující chov slepic. Na farmáře se nyní obracejí lidé až z Prahy a chtějí poradit, jak začít s chovem slepic na balkonech v paneláku.

„Všichni teď chtějí začít s chovem slepic. Volala třeba paní, že si chce pořídit slepici na balkon, že jí jedno vejce denně stačí. Jenže slepice není stroj, je to živý tvor, který potřebuje každodenní péči,“ přiblížil situaci farmář Klubal. Lidé si podle něj vůbec neuvědomují, co chov slepic obnáší a že každá slepice snáší v periodách s několikadenními pauzami.

Cena se změnila 
po dvaceti letech

Sám chová na své farmě tisíc slepic, od kterých denně sebere v průměru čtyři stovky vajec. Zatímco loni měl přebytky a musel svůj stav slepic o polovinu snížit, tak letos to naopak vypadá, že by s nimi prorazil dobře.

Ještě o loňských Vánocích prodával jedno vajíčko za dvě koruny, nyní si za něj účtuje tři koruny a třicet haléřů. „Cena dvě koruny za vejce byla strašně dlouhou dobu, snad dvacet let, pořád stejná. Přitom adekvátní jsou tři koruny padesát haléřů za vejce,“ vypočítal Klubal.

S ohledem na ceny v supermarketech se Klubal ještě drží s cenami dole. Dále zdražovat se nechystá, bojí se, že by o zákazníky přišel. „Obchodníci v supermarketech situace zneužili a nasadili přemrštěné ceny,“ dodal farmář z Cejle. Klubal také očekává, že výrazně porostou ceny kuřic, ty nyní lidé pořídí zhruba za sto padesát korun.

V posledních týdnech také téměř o dvě koruny zdražila vejce v Zemědělském družstvu Roštýn v Hodicích. Na začátku roku vejce stála bez dvaceti haléřů tři koruny, dnes za ně lidé zaplatí čtyři koruny a šedesát haléřů. Zájem o ně je ovšem několikanásobný.

„Bereme vajíčka od dodavatele a v posledních týdnech jdou velice rychle na odbyt. Lidé je berou po pěti i deseti platech. Zrovna čekáme na další várku,“ popsal současný stav předseda hodického družstva Jiří Pittner.

Podle něj je důvodů, proč se nyní tolik bojuje o každé vejce, více. Na vině je nejen fakt, že řada producentů kvůli nové směrnici skončila, ale také období naskladňování kuřic, následky mrazů a také blížící se Velikonoce.

Autor: Jana Kodysová

Převzato z: http://jihlavsky.denik.cz/zpravy_region/20120316_ji_farmar-lide-blazni-a-chteji-chovat-slepice-i-v-bytech.html

Další článek: http://www.rozhlas.cz/vysocina/zpravy/_zprava/nekteri-lide-chteji-chovat-slepice-na-balkonech--1034029

 Převzat